Wernisaż wystawy i premiera filmu

W czwartek, 9 września 2021 roku, w sali wystawienniczej Ośrodka Kultury w Dukli przy ul. Kościuszki 4, odbył się wernisaż wystawy powarsztatowych prac, a w sali kinowo-teatralnej premiera filmu dokumentującego warsztaty i promującego dziedzictwo kulturowe i naturalne naszej gminy.

Wernisaż rozpoczęła prezes Stowarzyszenia „Animare” Barbara Marchewka, która przywitała przybyłych gości: o. Ksawergo Ogórka, Roberta Neumanna, który przygotował film, uczestników warsztatów pisania ikon i zielarskich, a także wszystkich  którzy przybyli na podsumowanie projektu. Następnie uczestnicy udali się do sali kinowo-teatralnej, aby zobaczyć film. Duże brawa świadczyły, że film się podobał. Można go będzie obejrzeć na stronie internetowej gminy Dukla w zakładce dotyczącej filmów. Pani prezes podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu. Po projekcji filmu uczestnicy częstowali się pysznościami przygotowanymi przez uczestników warsztatów i wernisażu. Muzyczną oprawę na akordeonie zapewnił p. Krzysztof Orzechowski z Pałacówki.

Projekt „Szlakiem ikon i dzikiej kolacji” realizowany jest przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Ekologicznych „Animare” w terminie od 1 czerwca do 31 października 2021 roku na terenie gminy Dukla we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Dukli, a finansowany ze środków gminy Dukla, przeznaczonych na zadanie publiczne z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. W ramach projektu zrealizowano: warsztaty zielarskie pt. „Poszukiwanie, rozpoznawania i wykorzystanie dzikich roślin” prowadzone przez Joannę Sadowską – Wrzecionko, które zakończyły się wspólnie przygotowana „dziką kolacją”. Warsztaty pisania ikon pt. „Od tradycji do współczesności”, prowadzone przez Barbarę Marchewkę. Warsztaty  pisania ikon poprzedziła wizyta i udział we mszy św. w cerkwi w Trzcianie i Zawadce Rymanowskiej oraz w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Powstał również film dokumentujący warsztaty i promujący dziedzictwo kulturowe i naturalne naszej gminy.

Więcej zdjęć w galerii...

2021-09-14