Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Łemkowski Kermesz w Olchowcu już po raz trzydziesty czwarty


W dniach 25-26 maja br. odbył się w Olchowcu 34. Kermesz Łemkowski. To cykliczne rokrocznie organizowane spotkanie, ważne dla zachowania kultury duchowej wschodniego obrządku oraz tradycji i obyczajów grupy etnograficznej Łemków. Kermesz, to święto parafialne, które jest nierozerwalnie związane z historią danej wspólnoty i odbywa się od wieków, wszędzie tam, gdzie są Łemkowie oraz czynne cerkwie. Celem wydarzenia jest odtwarzanie i kontynuacja żywej tradycji łemkowskich Kermeszy, które ukazują różność etniczną, wschodniosłowiańską odmienność wyznaniową, z całym jej bogactwem oraz tradycją.

W programie tegorocznego święta były uroczyste nabożeństwa w cerkwi pw. Przeniesienia relikwii św. Mikołaja, sobotnia weczirnia o godz. 17.15 i msza św. kermeszowa  z procesją o godz. 11.00 w niedzielę. Atrakcją soboty były warsztaty krywulki i zabawa przy muzyce ludowej.

O godzinie 13.00 w niedzielę nastąpiło oficjalne otwarcie Kermeszu i organizatorzy przywitali zaproszonych gości: burmistrz Dukli Krystynę Andruch, zastępcę burmistrza Dukli Bohdana Gocza, radnych Rady Miejskiej w Dukli przewodniczącego Pawła Kuffnera i radnego Marcina Orlofa, pełnomocnika wojewody podkarpackiego ds. Mniejszości Narodowych Małgorzatę Majkę–Onyszkiewicz, radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusza Sobieraja, radnych powiatowych: Józefę Winnicką –Sawczuk i Marka Góraka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Dukla Zbigniewa Żywca. Społeczność Olchowca wyróżniła osoby zasłużone dla rozwoju Olchowca: pp. Urszulę i Wiesława Żyznowskich i p. Andrzeja Bytnara, a także na dobry początek współpracy nowe władze gminy burmistrz Dukli Krystynę Andruch i zastępcę burmistrza Dukli Bohdana Gocza.

W programie artystycznym można było zobaczyć występy zespołów Ludowych: Arkan z Przemyśla, Lemkus z Jaroszówki, Sopiłki i bandurky również z Przemyśla, Lemkiwskij Perestenyk z Gorlic, a także zespół Pozberanci ze Słowacji. Wystąpiły również zespoły działające na terenie naszej gminy: Tereściacy z Zawadki Rymanowskiej i Łęczanie z Łęk Dukielskich. Można było zakupić rękodzieło artystyczne różnego rodzaju, jadło regionalne, na stoisku promocyjnym gminy Dukla można było otrzymać gratis lub zakupić foldery i książki. Piękna pogoda sprzyjała obchodom święta.

Krystyna Boczar-Różewicz

2024-05-29
1 2 3 4 5 6 7 8 9

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.