Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Pracownia rzeźbiarska Feliksa Hrehorowicza


być może nowa atrakcja turystyczna w Dukli

1 czerwca br. w sobotnie popołudnie zebrali się przyjaciele Feliksa Hrehorowicza w jednym z pomieszczeń na parterze  dukielskiego ratusza, aby uroczyście rozpocząć działalność jego pracowni rzeźbiarskiej. Artysta przywitał gości, podziękował Magdalenie za ogromną pracę jaką wykonała w przygotowanie pracowni ( wyniesienie całej góry śmieci, posprzątanie i aranżację pomieszczenia). Muzycznym akcentem spotkania był koncert Gabriela, który zaśpiewał teksty Feliksa, mówiące same za siebie i utwory Edwarda Stachury.

Uczestnicy spotkania podziwiali prace Feliksa wypożyczone od obecnych właścicieli, jak również będące jeszcze własnością artysty, częstowali się łakociami i rozmawiali. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele właścicieli ratusza p. Aleksandra Tarnowska – Męcińska i p. Michał Tarnowski, od których Feliks wynajął pomieszczenie na pracownię.

W ratuszu przed 2006 rokiem znajdowała się Galeria Stowarzyszenia „Animare” i była chętnie odwiedzana nie tylko przez mieszkańców ale również turystów odwiedzających Duklę i okolicę, była atrakcją turystyczną. Pracownia rzeźbiarska Feliksa Hrehorowicza być może również taką atrakcja będzie.

Rzeźbić zaczął ok 40 lat temu początkowo małe formy z kory, z czasem zaczęło sprawiać mu przyjemność tworzenie w drewnie twardym takim jak akacja, cis, orzech włoski, śliwa, jabłoń. Swoje prace prezentował na kilku wystawach indywidualnych.  Jego rzeźby trafiły też do kolekcji prywatnych między innymi w Australii,  USA, Kanadzie.  Austrii, Francji oraz  Anglii. Jako beskidzki twórca jest porównywany do  Constantina Brancissiego, rumuńskiego rzeźbiarza  działającego we Francji, którego styl charakteryzował się zwartą formą, maksymalnym uproszczeniem bryły , dużą dyscypliną kompozycji, dokładnym polerowaniem powierzchni rzeźby potęgującym efekty świetlne i ukazujące naturalne walory materiału.

Artysta korzysta z doświadczeń rzeźby klasycznej.

Krystyna Boczar-Różewicz

2024-06-05
1 2 3 4 5 6 7 8 9

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.