- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Dodatki motywacyjne z budżetu państwa
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027
- Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024 – 2027
- Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027
- Wybory na sołtysów i przewodniczącego zarządu osiedla 2025
Ach co to był za ślub
W sobotę 15 września br. w Domu Ludowym w Wietrznie odbyło się przedstawienie obrzędowe pn. „Ach co to był za ślub”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Wiatr” z Wietrzna oraz Stowarzyszenie „Równianie” z Równego.
Aktorzy – amatorzy z obu Stowarzyszeń, a także uczniowie szkół z tych miejscowości przygotowali tradycyjny obrzęd weselny. Współczesne śluby i wesela, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, są przykładem łączenia tradycji z nowoczesnością. Tradycja przejawia się w kultywowaniu dawnych zwyczajów weselnych, które w różnych częściach Polski mogą różnić się trochę od siebie. W większości regionów musi być jednak: błogosławieństwo młodych przez rodziców, oczepiny, zrękowiny i wiele innych zwyczajów. Nowoczesność współczesnych wesel to przede wszystkim dodatkowe atrakcje takie jak np. zabawy weselne. Aktorzy z Wietrzna i Równego przygotowali wspaniały obrzęd prezentujący nasze regionalne tradycje. Podczas imprezy odbył się również konkurs pn. „Tradycje i zwyczaje weselne na terenie działania LGD Kraina Nafty”. W konkursie wzięło udział 5 drużyn. Pytania były z 11 kategorii, nie były łatwe, ale zawodnicy byli bardzo dobrze przygotowani. Tak naprawdę to ostatnie kategorie rozstrzygnęły konkurs, bo drużyny złożone z dwóch zawodników ostro walczyły o punkty, nagrody też nie były bagatelne. W rezultacie: pierwsze miejsce zajęło KGW z Równego, drugie miejsce ex aequo: KGW z Wietrzna i Regionalne Towarzystwo Historyczne z Równego, miejsce trzecie ex aequo: KGW ze Zboisk i Stowarzyszenie „Wiatr” z Wietrzna. W jury pod przewodnictwem burmistrza Dukli Andrzeja Bytnara zasiadły : Janina Gołąbek i Krystyna Boczar-Różewicz, ekspertem była pani Danuta Uliasz. W spotkaniu wzięli udział oprócz mieszkańców Wietrzna i Równego także zaproszeni goście: burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, radni Rady Miejskiej w Dukli: Teresa Belcik, Ewa Przystasz – sprawczyni całego tego przedsięwzięcia i prezes Stowarzyszenia „Wiatr” w Wietrznie, Jan Marszał, Zenon Leńczyk, Adam Faustus, Zbigniew Głód i Mariusz Folcik, z Zarządu Stowarzyszenia LGD „Kraina Nafty” Janina Gołąbek – prezes, Stanisław Chochołek – wiceprezes, Edward Jakieła – skarbnik. Wśród zaproszonych gości były również pracownicy biura Stowarzyszenia LGD „Kraina Nafty”. Organizatorzy przygotowali regionalny stół z przysmakami i nie tylko cały czas częstowali gości gorącymi posiłkami. Spotkanie zakończyła wspólna zabawa.
Krystyna Boczar-Różewicz
Projekt pn. Dziedzictwo LGD „Kraina Nafty” - „Ach co to był za ślub” przygotowało Stowarzyszenia „Wiatr” z Wietrzna, a sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach Projektu grantowego.
W imieniu Stowarzyszenia „Wiatr” z Wietrzna wszystkim zaangażowanym w realizację projektu i pomoc w sobotę podczas imprezy bardzo serdecznie dziękuję.