- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Dodatki motywacyjne z budżetu państwa
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027
- Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024 – 2027
- Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027
- Wybory na sołtysów i przewodniczącego zarządu osiedla 2025
Wycieczka w Bieszczady Nagroda za udział w Konkursie Ekologicznym
Wycieczka w Bieszczady
Nagroda za udział w Konkursie Ekologicznym
Jak co roku Gmina Dukla przeprowadziła wspólnie ze szkołami Konkurs Ekologiczny, podzielony dla szkół podstawowych i gimnazjów. Dla uczestników, w ramach nagrody za udział, przygotowano wycieczkę do Mucznego, do Centrum Promocji Lesnictwa i zagrody żubrów.
Na miejscu oczekiwała nas pani edukator z Nadleśnictwa Stuposiany. Była naszą przewodniczką i pięknie opowiadała o walorach tamtych terenów. Pierwszym przystankiem było zwiedzanie plenerowego muzeum wypału węgla drzewnego, gdzie przy ,,retorcie,, przybliżyła nam historię i technikę pracy przy wypale.
Następnie udaliśmy się do pokazowej zagrody żubrów, gdzie z bliska mogliśmy podziwiać te wspaniałe zwierzęta. Dowiedzieliśmy się jak trafiły one w Bieszczady, jak przebiegała ich hodowla i jak wypuszczano je na wolność. Przy okazji obejrzeliśmy jak wygląda karmienie tych zwierząt i jak stado zachowuje się podczas jedzenia /pierwszy jadł najmocniejszy byk/.
Z tego miejsca przejechaliśmy pod Centrum Promocji Leśnictwa, gdzie w nowo wybudowanym obiekcie zwiedziliśmy ekspozycję zwierząt i roślin występujących w Bieszczadach. Podzielono ją na cztery części - cztery pory roku. W pierwszej oglądaliśmy m.in. wilki, w drugiej sarny /koziołka i kozę/, w trzeciej żubry a w ostatniej dziki, jelenie /byki i łanie/ i niedźwiedzie. Najciekawszą roślinką była rosiczka.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie drewnianego kościółka pod wezwaniem Św. Huberta, wybudowanego przez leśników i myśliwych w centrum Mucznego. Podziwialiśmy w nim m.in. piękny trzymetrowy żyrandol wykonany ze zrzutów jelenich. Kościółek ten wybudowano bez użycia gwoździ, belki układano jedna na drugą na tzw. zakładkę.
Kolejnym a zarazem ostatnim przystankiem wycieczki było ognisko, przygotowane przy zadaszonej wiacie, gdzie można było usiąść i zjeść kiełbaskę oraz gorącą zupę.
Obok wiaty podziwialiśmy ogromną jodłę – drzewo objęte ochroną jako pomnik przyrody.
Mam nadzieję, że taka wycieczka sprawiła wiele radości uczestnikom oraz przyczyniła się do pogłębienia wiedzy na temat przyrody naszych terenów.
Bartosz Szczepanik
inspektor