- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Miłośnicy Ziemi Krośnieńskiej w Łękach Dukielskich
Po raz 42 spotkali się, tradycyjnie jak co roku, Miłośnicy Ziemi Krośnieńskiej, rozproszeni po całej Polsce, aby wspólnie odkrywać ciekawe miejsca ziemi bliskiej ich sercu. W bieżącym roku spotkanie miało miejsce w Łękach Dukielskich, które w przyszłym roku będą obchodzić 650 lat istnienia.
Spotkanie rozpoczęło się w Bóbrce od zwiedzania Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego następnie blisko 100-tu osoba grupa odwiedziła zabytkowy kościół w Wietrznie, po którym oprowadził konserwator zabytków Zdzisław Gil. Pomimo niesprzyjającej aury udali się na wzgórze 534 , gdzie przedstawiona została krótka historia działań wojennych z 1944 roku, jakie rozegrały się na Ziemi Dukielskiej. Pod pomnikiem złożono wiązankę kwiatów. Kolejnym punktem był kościół polskokatolicki i izba pamięci, a następnie zwiedzanie szkoły, farmy wiatrowej i kościoła rzymskokatolickiego. Część oficjalna spotkania miała miejsce w hali widowiskowo-sportowej w Łękach Dukielskich, gdzie uczestników, z różnych zakątków Polski, przywitała Wanda Belcik - prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.
Wśród uczestników spotkania byli m.in. prof. Ireneusz Soliński z Akademii Górniczo-Hutniczej w krakowie, który opowiadał na farmie wiatrowej o pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych, profesor Stanisław Białogłowicz artysta, malarz, działający w Kole Miłośników Historii Łęk Dukielskich. W spotkaniu uczestniczył również burmistrz Dukli Andrzej Bytnar, który opowiedział o potencjale jaki drzemie na terenie gminy Dukla i pespektywach jej rozwoju, przy tej okazji została przedstawiona prezentacja walorów kulturowych i społecznych gminy Dukla. Podczas spotkania wyróżnione zostały osoby za dotychczasową pracę na rzecz ziemi krośnieńskiej a mianowicie: Krystyna Delimata- dyrektorka Zespołu Szkół Publicznych w Łękach Dukielskich i Henryk Kyc, za dorobek twórczy prof. Ireneusz Soliński i prof. Stanisław Białogłowicz, za promocję środowiska wyróżniona została pochodząca z Łęk Dukielskich dziennikarka Jolanta van Grieken - Barylanka. Za wydarzenie roku w środowisku łęckim uznano wpis bandurzaka na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (do jego promocji przyczyniła się Krystyna Boczar Różewicz- gł. specjalista w UM w Dukli). Za działalność Koła Gospodyń Wiejskich wyróżnienie odebrała Marii Kołacz- przewodnicząca Koła Gospodyń w Łękach Dukielskich. Za odkrycie roku wyróżnienie otrzymało małżeństwo Mieczysław i Bogumiła Kopeć (z domu Krężałek). Program spotkania umiliły występy zespołów Tołhaje, Łęczanie i Mali Łęczanie.
bpudlo
Więcej zdjęć w galerii...