Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Sesja z fizyki

W dniu 17. grudnia w auli dukielskiego Liceum odbyła się sesja popularnonaukowa z fizyki w ramach dukielskich fascynacji fizyką. Gośćmi sesji byli światowej klasy fizycy i popularyzatorzy nauk przyrodniczych z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie:

  • Doc. dr hab. Bogdan Fornal - specjalista od struktury egzotycznych jąder atomowych, wykładowca AGH, eksperymentator. Jest autorem i współautorem ok. 100 publikacji naukowych w renomowanych międzynarodowych czasopismach, m. in. w takich jak Physical Review Letters, czy Physics Letters. Jest bardzo często zapraszany do wygłaszania wykładów na międzynarodowych konferencjach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jest laureatem Nagrody imienia Zdzisława Szamańskiego za osiągnięcia naukowe w dziedzinie badań w fizyce struktury jądra atomowego. Doc. Fornal jest absolwentem Liceum w Dukli, gdzie uczęszczał w latach 1972-1976 r. W czasie nauki w tutejszej szkole dwukrotnie zdobył tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej.
  • Jerzy Grębosz w pracowni struktura Jądra Atomowego zajmuje się tworzeniem programów do analizy "online" eksperymentów spektroskopowych. Jest autorem książek o programowaniu w języku C++, bestsellerem od wielu lat jest jego książka pt. "Symfonia C++ Standard". Jest także twórcą filmów popularnonaukowych. Jego pierwszy film "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych" zdobył Grand Prix na Krakowskim Przeglądzie Filmów Popularnonaukowych. Prezentowany podczas sesji film "Tajemnice DNA" jest zdobywcą Nagrody Specjalnej podczas ubiegłorocznego Festiwalu Filmów Popularnonaukowych Sopot 2007. Jednym z jego licznych hobby są dalekie podróże. Zwiedził świat od Indii i Nepalu po Ziemię Ognistą. Od Dżungli Amazońskiej po Australię i Nową Zelandię. Śladami Karola Darwina zwiedzał Archipelag Galapagos, a Śladami Kapitana Cooka - Polinezje, ktora jest jego najbardziej ulubionym miejscem i gdzie podrózował wiele razy. Tajemnicza Wyspa Wielkanocna, Tahiti, Bora-Bora, Archipelag Fidżi, Archipelag Samoa, Wyspy Cooka też Mu są znane. Na jego stronie www można obejrzeć wiele fotografii z tych podroży.

Naukowcy, wespół z zebranymi uczniami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi, rozważali na ile nasz umysł pozwala nam rozumieć Przyrodę. Poprzez wspólne eksperymenty i teoretyczne wywody uczestnicy spotkania mogli poznać różnicę pomiędzy klasycznym poznaniem Przyrody a Jej poznawaniem w wymiarze świata atomu i struktur subatomowych.

Wszystkim uczestnikom sesji: Prelegentom, Samorządowcom, Dyrektorom Szkół, Nauczycielom i Uczniom serdecznie dziękuję za udział i życzę szerokich horyzontów poznawczych w Nowym Roku 2009.

Jan Drajewicz

2009-01-08

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.