Dla mieszkańców Dla biznesu Dla turystów Projekty i inwestycje
 

baner-dustaw

baner-mpolski

Warto przeczytać

Propozycje książkowe Biblioteki Publicznej w Dukli

Andrew Tarnowski: Ostatni mazur

Jak blisko jest Andrew Tarnowskiemu do Mickiewicza? Ostatni mazur, jak Ostatni zajazd na Litwie, przedstawia zmierzch pewnego świata. Tarnowski opowiada o polskiej przedwojennej arystokracji, opisując XX-wieczne dzieje swojego rodu i rodzin z nim skoligaconych. Na historię życia tych niedostępnych ludzi składają się nostalgiczne wspomnienia autora z dzieciństwa, zapamiętane opowieści jeszcze dalej sięgające w przeszłość rodu czy korespondencja rodzinna. Wizerunek, jaki się wyłania, daleki jest od ideału: pod pozorami miłości i rodzinnej lojalności kryje się zdrada i rozpad więzi rodzinnych. Autor nikogo nie wybiela ani nie usprawiedliwia. Dąży do przedstawienia prawdy, czasem gorzkiej i niewygodnej. Opisuje rodzinne dramaty i zawirowania na tle wydarzeń, które wstrząsnęły światem.

W czasie II wojny światowej członkowie rodziny rozpierzchli się po całym świecie: jedni uciekali przez bezdroża Rumunii i Jugosławii, inni czekali na koniec wojny we Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Tylko rozległe koneksje pomogły im przetrwać czas wojennej zawieruchy. Wspaniała książka!- tak twierdzą ci którzy mieli okazję ją już przeczytać.

To najlepsza droga poznawania historii, również tej naszej historii lokalnej, bo jak wiemy w przeszłości Dukla znajdowała się w posiadaniu m.in. rodu Tarnowskich. I to chyba dlatego wciąż żywe zainteresowanie tą książką. Mimo kilku egzemplarzy będących w posiadaniu naszej biblioteki pozycja ta ciągle jest wypożyczana i czytelnicy czekają na nią w kolejce.


Stephenie Meyer: Zmierzch

Porywająca opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Jej bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka

w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego, przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności - nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć. Dziewczyna usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Okazuje się, bowiem, że zakochała się w... ale o tym w książce.

Historia ma swoją kontynuację w kolejnych dwóch tomach: "Księżyc w nowiu" i "Zaćmienie".

Warto tutaj dodać, że "Zmierzch" to kolejny przykład wzrostu popularności książki dzięki przeniesieniu jej na kinowy ekran.

2009-02-25

 

Gmina Dukla
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
e-mail: gmina@dukla.pl

Urząd Miejski w Dukli
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 432-91-00, fax: 13 433-10-11

Transgraniczna Informacja Turystyczna
ul. Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
tel.: 13 433-56-16

Biuletyn Informacji Publicznej Urzad Miejsci w Dukli

Deklaracja dostępności

© 2016 Urząd Miejski w Dukli. Wszystkie prawa zastrzeżone.