- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Dodatki motywacyjne z budżetu państwa
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027
- Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024 – 2027
- Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027
- Wybory na sołtysów i przewodniczącego zarządu osiedla 2025
Uczczono setną rocznicę Bitwy Warszawskiej
Bitwa Warszawska toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej i zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Na przedpolach Warszawy zatrzymano pochód Armii Czerwonej na zachód Europy. Polskie zwycięstwo w 1920 roku przeszło do historii jako jedna z najważniejszych batalii w dziejach Europy.
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego połączone były z uczczeniem setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, w całym kraju odbyło się wiele uroczystości, chociaż ze względu na pandemię koronawirusa z pewnymi ograniczeniami. W gminie Dukla w kościele OO. Bernardynów została odprawiona Msza św. czcząca święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i za Ojczyznę. Piękne kazanie wygłosił o. gwardian Tacjan Mróz z klasztoru OO. Bernardynów, powiedział m.in.: …..Jest sierpień 1920 roku, Armia Czerwona napada na Polskę, która dopiero co Zmartwychwstała po 123 latach niewoli…. Naród polski staje w bohaterskiej obronie Ojczyzny, w kościołach ludzie błagają Boga o ratunek, a w Częstochowie wzywają na pomoc Królową Polski. Naród polski chwyta za broń, dochodzi do decydującej bitwy pod Warszawą i dokonuje się niezwykła rzecz w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 1920 roku, Armia Polska zwycięża Armię Czerwoną. Zwycięstwo żołnierza polskiego zahamowało zamierzony pochód krwawej i ateistycznej rewolucji poprzez Polskę na całą Europę. Polska stała się prawdziwym przedmurzem chrześcijaństwa……, wobec tak licznego najeźdźcy Polacy zdołali pokonać wroga. To wydarzenie, niezwykłe wydarzenie nazywamy „cudem nad Wisłą” i 18. najważniejszą bitwą w dziejach świata. ….. Ta dzisiejsza uroczystość setna rocznica Bitwy Warszawskiej „cudu nad Wisłą” powinna być dla nas historyczną lekcją mądrości i dowodem, że zawsze trzeba bronić i rozwijać cywilizację chrześcijańską w naszej Ojczyźnie. Dziękując Panu Bogu za dar wolności pytamy za Juliuszem Słowackim: Szli krzycząc Polska, Polska. …Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka. Spojrzał na te krzyczące i zapytał: Jaka?.....Jakiej Polski zatem dzisiaj pragniemy i myślę, że wspaniałej podpowiedzi udzielił nam sługa Boży Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński. Jego słowa są po dziś dzień aktualne: pragniemy Polski wolnej, pragniemy Polski wierzącej, pragniemy Polski miłującej społecznie i pragniemy Polski solidarnej. Polska – to zbiorowy obowiązek – Cyprian Kamil Norwid, Polska to jest wielka rzecz – Stanisław Wyspiański…….
Po Mszy świętej zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg i zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Dukli Teresa Belcik złożyli wieniec okolicznościowy i zapalili znicz pod Krzyżem Pojednania.
Krystyna Boczar-Różewicz